Sex Education (2019) me Titra Shqip

Sex Education (2019) me Titra Shqip

Jan. 11, 2019
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Sezone dhe episode

1Sezoni 1 Jan. 11, 2019
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
2Sezoni 2 Jan. 17, 2020
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
3Sezoni 3 Sep. 17, 2021
10

Regjizori

Laurie Nunn
Regjizori

Aktorët

Asa Butterfield isOtis Milburn
Otis Milburn
Emma Mackey isMaeve Wiley
Maeve Wiley
Gillian Anderson isJean Milburn
Jean Milburn
Ncuti Gatwa isEric Effiong
Eric Effiong
Kedar Williams-Stirling isJackson Marchetti
Jackson Marchetti
Aimee Lou Wood isAimee Gibbs
Aimee Gibbs
Dua Saleh isCal Bowman
Cal Bowman
Tanya Reynolds isLily Iglehart
Lily Iglehart

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Seksi dhe adoleshentët. Dramedia britanike e ideuar nga Lauria Nunn i thotë të gjitha dhe e bën me gojën e protagonistit, të luajtur nga Asa Butterfield, i cili di shumë për seksin – falë nënës terapiste të tij – por praktikon pak, në të vërtetë asgjë. Dhe kush megjithatë u jep këshilla bashkëmoshatarëve të tij.

 

 

Sex Education – për çfarë bëhet fjalë ?

Adoleshenca, siç e dimë, mund të jetë një periudhë mjaft komplekse, veçanërisht sa i përket sferës seksuale. Impulset dhe dëshirat e panjohura deri më tani fillojnë të shfaqen, dhe të rinjtë vetëm pjesërisht arrijnë të marrin informacion të saktë. Kjo sigurisht nuk është rasti me Otis Milburn (Asa Butterfield) i cili u rrit me bukë dhe … seks. Më lejoni të jem i qartë, asgjë perverse: Otis është thjesht djali i dy terapistëve të specializuar për të ndihmuar ata me probleme seksuale. Të rritesh në një mjedis të tillë familjar nuk ishte e lehtë për Otis i cili, pavarësisht se e gjeti veten (pavarësisht nga vetja) duke marrë shumë më tepër informacion sesa mund dhe duhej të kishte në moshën e tij, zhvilloi një fobi të thellë për seksin, deri në atë pikë sa të jetë në gjendje të masturbohet. Ndryshe nga bashkëmoshatarët e tij, në fakt, djali i vogël i Jean Milburn (Gillian Anderson), për të dhënë një pamje të normalitetit, shtiret çdo ditë se ka masturbuar, duke lënë “teste” të ndryshme aty -këtu në dhomën e tij. Sigurisht, e gjithë kjo nuk arrin të mashtrojë Jean, një seksologe eksperte që ka provuar në mënyrë të përsëritur qasje terapeutike me djalin e saj, pa qenë në gjendje të hyjë në thelbin e çështjes.

 

Sidoqoftë, më shumë sesa problemi i tij, Otis është i frustruar nga sjellja e papërshtatshme e nënës së tij, e cila, e divorcuar, ndryshon vazhdimisht partnerët seksualë dhe e kthen vëmendjen tek Otis në një mënyrë më profesionale sesa nënë, përveç kur bëhet fjalë për hetimin e fshehtë të jetës së tij. Në ato momente Jean, në fakt, vepron si çdo nënë e shqetësuar, duke pushtuar privatësinë e djalit të saj.

Situata ndryshon në mënyrë dramatike për Otisin në marrëdhëniet e tij shoqërore dhe shkollore. Nëse brenda mureve të shtëpisë ai ndjen se po përjeton siklet për shkak të situatave të pazakonta, në shkollë ai është tipi klasik i rezervuar. Të jesh një ndër shumë, megjithatë, është një kusht që ai e vlerëson, gjë që e bën atë të ndihet i qetë.

 

Takimi i rastësishëm me Maeve (Emma Mackey), e re dhe rebele (por vetëm në dukje), hap një botë mundësish për Otis. Maeve, rastësisht, merr pjesë në atë që mund të përkufizohet në të gjitha aspektet, një sesion terapeutik të mbajtur nga Otis dhe i propozon atij të bashkëpunojë për një “klinikë seksi shkollore”, në fshehtësi të madhe, me të për të blerë klientë – të vetëdijshëm se mes moshatarëve të tyre fshihen kaq shumë që kanë nevojë për ndihmë – dhe ai të japë këshilla.

 

Sex Education lindi me këtë pretekst narrativ, të vendosur kryesisht brenda mureve të një shkolle britanike dhe tregon, me pak qime në gjuhë, jetën seksuale të adoleshentëve anglezë, frikën dhe problemet e tyre, nga më të çuditshmet në më personale : disa tipike për papërvojën e adoleshentëve, të tjera shumë më të thella dhe më komplekse. Protagonisti gjithmonë do të tregojë veten në dispozicion për të dëgjuar dhe kërkuar për të zgjidhur, ndonjëherë duke u thelluar me studime për të shmangur dhënien e këshillave të gabuara që mund të çojnë në pasoja të rënda. Ironia është rendi i ditës në Sex Education, por nuk është pjesa mbizotëruese, në fakt, sapo të hyni në perspektivën e punës së adoleshentëve adoleshentë, marrëdhëniet midis personazheve të ndryshëm thellohen dhe pala pothuajse merr një vend të dytë. ironike, e mbajtur gjithmonë gjallë nga komploti dytësor i pamundur i luajtur nga një Gillian Anderson e shquar. Rritja personale e protagonistit dhe thellimi i personazheve të ndryshëm dytësorë hedhin themelet për një produkt me një ton më serioz nga sa mund të dukej fillimisht: temat e trajtuara, të zakonshme për veprat e tjera të të njëjtit zhanër, janë të shumta dhe të ndryshme, edhe pse në disa raste disi stereotipe (ngacmuesi në detyrë që fsheh një sekret të papërshkrueshëm është një shembull kryesor). Ajo që ndoshta e bën Sex Education të ndryshëm nga veprat e tjera që trajtojnë tema të ngjashme është qasja e lehtë, djali i një protagonisti të pamundur, i sigurt në këshillimin e të tjerëve, por i paaftë për të zgjidhur problemin e tij, i cili shpesh gjeneron gags qesharake.

Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Sex Education (2019) me Titra Shqip
Titulli origjinal Sex Education
Vlerësimi TMDb 8.3 4,203 vota
Transmetuar në dt: Jan. 11, 2019
Përfunduar në dt: Sep. 17, 2021
Sezone 3
Episodet 24
Kohëzgjatja mesatare 50 minuta
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

See (2019) me Titra Shqip
Sweet Tooth (2021) me Titra Shqip
Vincenzo 2021
Lost in Space 2018
The Vampire Diaries 2009 me Titra Shqip
Invincible 2021
Dexter: New Blood (2021) me Titra Shqip
Unorthodox 2020
The Haunting of Hill House (2018) me Titra Shqip
A Discovery of Witches 2018
Tribes of Europa 2021 me titra shqip
The Sex Lives of College Girls (2021) me Titra Shqip